Muzeum Sokolov

 

Muzeum bylo v Sokolově založeno již v roce 1934 místním muzejním spolkem.

Muzeum Zámek sídlí v zámecké budově a je zde přístupných 11 sálů se stálou expozicí a dalších 6 pro krátkodobé výstavy. Expozici se týkají historie města, hornictví, průmyslu a přírody v oblasti. V místnostech věnovaných hornictví v regionu jsou popsány technologie dolování od středověku až do současnosti včetně modelů a zařízení, havířských stejnokrojů nebo záchranných přístrojů.

Muzeum má přístupny i další expozici mimo zámek, a to Hornické muzeum Krásno, Muzeum Štola č. 1 Jáchymov a Muzeum Důl Jeroným (tento není v současnosti přístupný). 

Hornické muzeum Krásno je situováno na místě historického cínového dolu Vilém založeném na žilném systému Gellnauer, který byl s řadou přerušení činný až do 90. let 20. stol. V areálu dolu Vilém je zachována budova úpravny, objekt dílen, těžní věž a těžní budova, strojovna, vrátnice a stavba jedné z nejstarších trafostanic na našem území. Hlavní budova muzea, rekonstruovaná v letech 1994 - 1998, sloužila v 18. a v 19. století jako úpravna cínových rud. Expozice byla slavnostně otevřena dne 5. září 1998 u příležitostí 2. setkání hornických měst a obcí České republiky, které se konalo v Krásně. Bývalá úpravna slouží jako hlavní objekt hornického muzea v přírodě, které se rozkládá na ploše několika hektarů. Vlastní muzeum doplňuje řada pozůstatků po těžbě a zpracování rud v okolí, které budou postupně zpřístupněny systémem naučných stezek a chodníků. Rekonstrukce ostatních budov v areálu dolu Vilém proběhla v letech 1998 - 2004 a jsou zpřístupněny veřejnosti od roku 2004.

Mezi památky na těžbu stříbrných i uranových rud patří i Areál štoly č. 1 a sousední důl Svornost. Ražba štoly č.1 proběhla v rámci rozsáhlých průzkumných prací bývalými Jáchymovskými doly v letech 1952 – 1953. Její délka je 230 m a jedna z bočních chodeb protíná i v minulosti těženou stříbronosnou žílu Evangelist.

Práce na zpřístupnění štoly proběhly v letech 2006 – 2008. Ve štole je instalována také malá expozice důlní techniky – důlní vozíky, vrtáky apod. V roce 2012 se pak podařilo vyčistit a zabezpečit i starší důlní díla z dob stříbrné horečky v na přelomu 15. a 16. století.

www.omks.cz